هوشمند سازی ساختمان


هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی چیست ؟

* امروزه نصب و اجرای سیستم های مدیریتی و اتوماسیون خانگی که یکی از ضرورت های صنعت ساختمان به شمار می آید جهت هوشمند سازی ساختمان ، خانه یا محل کار با اهداف اصلی ذیل به کار می روند .

1 - بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی

2 - تامین آسایش و رفاه

3 - کنترل امنیت و ایمنی

4 - کاهش هزینه ها

5 - کنترل ساختمان از هر جای دنیا

6 - کم کردن استهلاک وسایل مصرفی

7 - افزایش ضریب تجملات

8 - قابلیت اطلاع رسانی

* اساس کار سیستم های مدیریتی ابتدا دریافت اطلاعات توسط حس گر ها و عملگر ها صورت می گیرد . سپس فرمان های دریافتی با فرمان های از قبل تعیین شده توسط کنترل کننده مرکزی پردازش و در نهایت فرمان لازم به دستگاه های مصرفی ارسال می گردد . شایان ذکر است سیستم های مدیریتی با برندهای مختلف و پروتکل های مختلف از قبیل X10 - BACNET- EIB –ABB - LCN - LON BUS - به کار می روند و اکثر این سیستم ها از طریق شبکه ـ اینترنت ـ تلفن ثابت و همراه ـ پیام کوتاه و ریموت کنترل قابل استفاده هستند .

بطور کل هوشمند سازی به دو بخش تقسیم می شود :

1 - اتوماسیون ساختمان 2 - اتوماسیون خانه یا محل کار

 

1 - اتوماسیون ساختمان :

با نصب و اجرای سیستم مدیریتی ساختمان یا همان سیستم BMS ، کلیه تجهیزات برقی و الکترونیکی مشترک ساختمان اعم از موتورخانه ـ سیستم های سرمایشی و گرمایشی ـ هوا سازها ـ چیلرها ـ آسانسورها ـ سونا و استخر ـبرق اضطراری ـ روشنایی ـ کنترل تردد ـ اعلام و اطفاء حریق ـ دوربین های مدار بسته و سیستم های حفاظتی همگی به صورت یکپارچه قابل کنترل هستند و به صورت خودکار توسط حس گر های مختلف و برنامه های از قبل تعیین شده تنظیم می شوند بنابر این اهداف اتوماسیون ساختمان با توجه به عملکرد این تجهیزات بر اساس زمان های مختلف مصرف ـ از مدار خارج کردن تجهیزات در زمان هایی که بار مصرف کم است و یا اطلاع رسانی از معیوب شدن بخش های مختلف تحقق پیدا خواهند کرد .

 

2 - اتوماسیون خانه و محل کار :

به دلیل شخصی بودن خانه یا محل کار می توان از تکنولوژی ها و سیستم های بسیاری جهت تکمیل نمودن هوشمند سازی استفاده نماییم و لذت زندگی را در این محیط هوشمند دو چندان تجربه کنیم .

علاوه بر لوکس شدن محیط ، کنترل کلیه لوازم برقی و الکتریکی از هرجای دنیا اجرای سناریوهای از پیش تعیین شده ـ کنترل انرژی مصرفی ـ تنظیم نور محیط به صورت خودکار نسبت به نور خورشید ـ تنظیم دمای محیط بر اساس پارمترهای ؛ تعداد نفرات حاضر در موقعیت ، نوع کاربری محیط و نور خورشید ـ کنترل پرده ها ، شیدرها و سایه بان ها بر اساس شرایط جوی و همچین بهره وری از سیستم های نظارتی ـ حفاظتی ، امنیتی ، ایمنی ، کنترل تردد ، برق اضطراری ـ حس گرهای حرکتی ، حضور و تشخیص نشت گاز تنها بخشی از امکانات یک خانه هوشمند است بنابراین افزایش عمر لوازم برقی ، کاهش هزینه ها ، ایجاد بستر آسایش و رفاه و تامین امنیت را می توان از ویژگی ها و مزایای اتوماسیون خانگی معرفی نمود .

دسته بندی های هوشمند سازی ساختمان